Ziemia widziana na żywo z kamer Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station, ISS).
Sardynia widziana z ISS Foto: NASA |
Eksperymentalny projekt NASA umieszczenia kamer o wysokiej częstotliwości HDEV (High Definition Earth Viewing) na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), pozwala nam na żywo śledzić Ziemię widzianą wprost z kosmosu. System został opracowany przez inżynierów z Johnson Space Center w Houston w Teksasie i składa się z czterech kamer wideo o wysokiej rozdzielczości, które zostały rozstawione tak, by widok Ziemi zmieniał się wraz ze zmianą aktualnie aktywnej kamery. Wszystkie cztery kamery nie mogą działać jednocześnie, co sprawia, że obraz nie jest ciągły. Przerwa na przełączenie kamery wymaga czasu (zazwyczaj około 10 sekund, ale bywa i dłużej). Wówczas następuje krótka przerwa w emisji. Przerwa następuje także wtedy, gdy ISS znajduje się na nocnej stronie Ziemi. W takim przypadku obraz będzie czarny, a na wznowienie bezpośrednich ujęć z kosmosu należy poczekać dłużej.
Obraz szary – krótka przerwa spowodowana przełączeniem obrazu na inną kamerę.
Obraz czarny – przerwa emisji spowodowana tym, że ISS znajduje się na nocnej stronie Ziemi. W tym przypadku pomocna będzie interaktywna mapa z aktualnym położeniem ISS. Według mapy można także ustalić, kiedy ISS znajdzie się nad Polską lub interesującym nas rejonie.
Stały obraz zachodzącego Słońca z napisami na ekranie – przerwa techniczna, dłuższa przerwa spowodowana przełączaniem kamer lub połączenie ze stacją ISS zostało zerwane. Czas oczekiwania na wznowienie transmisji niemożliwy do określenia.
Oczywiście trafiłam na przerwę techniczną :)
OdpowiedzUsuńJak pech to pech, co? Często są przerwy z różnych powodów. W końcu to program eksperymentalny. Podejrzewam też, że gdy zostanie dostrzeżone coś wymagającego zbadania, transmisja też jest przerywana. Hierarchia musi być zachowana, a my jesteśmy na szarym końcu. Warto sprawdzać interaktywną mapę, gdzie aktualnie znajduje się ISS, bo często przerwa techniczna oznacza, że ISS znajduje się na nocnej stronie.
Usuń