26.11.2017

Przebudzenie superwulkanu Yellowstone


"Niemal każdy kataklizm poprzedzają znaki szczególne".

Raymond Radiguet




Czy zagraża nam wybuch największej i najgroźniejszej naturalnej bomby na świecie, Superwulkan Yellowstone?


Widok na Park Narodowy Yellowstone, pod którym znajduje się superwulkan Yellowstone
Park Narodowy Yellowstone
Położony w Stanach Zjednoczonych, na terenie stanów Wyoming, Montana i Idaho, Park Narodowy Yellowstone o powierzchni 8980 km², jest najstarszym parkiem narodowym na świecie. W roku 1978 został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO. Ze względu na swą naturalną naturę, przyciąga ogromną liczbę turystów każdego roku. Szacuje się, że liczba zwiedzających przekracza 3 miliony osób corocznie. Fauna i flora niemal nienaruszoną działalnością człowieka bardzo przyciąga. W latach 70. wprowadzono nawet, celem nieingerowania w naturalny rozwój parku, politykę dopuszczającą na pożary lasów, które wywołane są naturalnymi czynnikami. Odkryto bowiem, że punktowe naturalne pożary w niczym nie zagrażają dużym zwierzętom, ani nawet roślinom, które w większości to profity znoszące pożary bez uszczerbku. Dodać tu należy, iż rejon Parku Narodowego Yellowstone, jest ostatnim i jedynym miejscem w Stanach Zjednoczonych, gdzie przetrwały do dziś dzikie bizony.

Mało jest już miejsc na Ziemi, gdzie natura jest naturą jak w Parku Narodowym Yellowstone. Piękne krajobrazy gór skalistych, wodospady, gorące źródła czy gejzery, czynią to miejsce niezwykłym i wyjątkowym. Ale niezwykłość tego miejsca nie kończy się na samym pięknie natury. Natura bowiem, czasem tak jak równie piękna, potrafi być bardzo niebezpieczna. Tak niebezpieczna nawet, jak potężna bomba zegarowa, która od czasu do czasu potrafi wybuchnąć ze skutkami o zasięgu globalnym.

Taka naturalna bomba jest naturalnym składnikiem przepięknego Parku Narodowego Yellowstone, nazywana superwulkanem Yellowstone. Park bowiem, usytuowany jest na rozległym wulkanicznym płaskowyżu, pod którym na głębokości 5,9-17 km znajduje się komora magmowa (dł. 72 km, szer. 30 km i głębokość 660 km). Za pomocą diagnostyki magneto tellurycznej ustalono, że 300 km pod ziemią również znajdują się silnie stopione skały.

Naukowcy są zgodni, że w przeciągu ostatnich dwóch milionów lat, dochodziło do trzech wielkich eksplozji superwulkanu Yellowstone. Szacuje się, że miały one miejsce w czasie około przed dwoma milionami lat, 1 300 000 lat temu oraz ostatnia potężna eksplozja około 640 000 lat temu.
Jakże to odległa historia. Nic nam zatem nie grozi.

Widok na wybuchający wulkan
Erupcja wulkanu
Otóż nic bardziej mylnego. Według naukowców przybliżone daty erupcji wulkanu pozwalają oszacować częstotliwość kolejnych eksplozji. Oczywiście nikt nie przewidzi ani dnia, ani siły kolejnej naturalnej katastrofy. Naukowcy jednak na podstawie wielu czynników potrafią wykryć ryzyko wybuchu, który według nich następuje systematycznie co około 700 tys. lat. Nie potrzeba używać wyższej matematyki, by wyliczyć, iż żyjemy w okresie wielkiego zagrożenia. Częstotliwość częstotliwością i na podstawie samej częstotliwości nie powinniśmy czuć się zagrożeni. Powinniśmy jednak czuć niepokój na podstawie ostatnich doniesień.

Geolodzy badający aktywność Yellowstone są zaniepokojeni ostatnią ogromną aktywnością sejsmiczną w rejonie superwulkanu. W czerwcu br., w zaledwie jednym tygodniu, wystąpiło tam około 500 trzęsień ziemi. I choć nie były one tak silne, to budzą obawę, iż może to świadczyć o przebudzeniu superwulkanu. Po czerwcowych trzęsieniach ziemi kolejne niepokojące nastąpiły w sierpniu br. Odnotowano ich aż 2300, z których najsilniejsze wynosiło około 4 stopni w skali Richtera. Naukowcy z Uniwersytetu w Utah, którzy monitorują aktywność rejonu Yellowstone od kilkudziesięciu lat, obawiają się, iż wielki superwulkan pod Parkiem Narodowym Yellowstone może rozpocząć erupcję znacznie szybciej, niż do tej pory sądzono. Zaś naukowcy z Arizona State University, którzy analizowali ślady poprzednich erupcji, stwierdzili, że strumienie świeżej magmy po przedostaniu się do komory magmowej, może jak najbardziej przebudzić aktywność superwulkanu.

Co prawda naukowcy uspokajają społeczność, iż katastrofa naturalna w najbliższym czasie jest mało prawdopodobna, to jednak wszyscy są zgodni co do tego, że wzmożona aktywność sejsmiczna w obrębie kaldery nie jest naturalna i budzi ogromne zaniepokojenie. 

Co może nam grozić w razie, jeśli do eksplozji dojdzie?

Antarktyda widziana z satelity
Antarktyda widok z satelity
Biorąc pod uwagę najgorsze scenariusze, może dojść nawet do globalnej, małej epoki lodowcowej, a przynajmniej bardzo dużego ochłodzenia klimatu na wiele lat. Wybuch Superwulkanu Yellowstone może także doprowadzić do zmian klimatycznych, opisanych przez siostrę Łucję w dalszych objawieniach ukrywanej przez Kościół, Trzeciej Tajemnicy Fatimskiej. Cywilizacja zapewne nie upadnie, zagrożenie dla życia na całej planecie jednak istnieje.

4 komentarze:

  1. Zawsze chciałam zobaczyć to miejsce na żywo i mam nadzieję, że w ciągu 10 najbliższych lat będzie mi to dane :) Świetny, wyczerpujący wpis :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zwiedzając takie miejsca nieodparcie rzuca się w oczy kontrast z terenami, gdzie człowiek wraz z rozwojem cywilizacji dokonał niszczycielskich zmian. Fakt, że cywilizacja niekiedy tego wymaga, ale nie zawsze musi to odbywać się aż tak drastycznie dla środowiska naturalnego.
      10lat to kawał czasu. Mam nadzieję, że i ja odwiedzę to miejsce mieszcząc się w tej granicy czasowej.
      Dzięki :)

      Usuń
  2. Natura to nieposkromiona siła! Wulkany mimo, że niosą pewne zagrożenie nas bardzo fascynują. Widzieliśmy wiele w Ameryce Południowej, a w styczniu wybieramy się do Gwatemali i planujemy zobaczyć buchającego dymem i lawą Fuego! To co piszesz o Yellowstone jest bardzo ciekawe, trzeba też zaplanować trip do USA! Pozdrawiamy!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Fuego to najbardziej aktywny wulkan w Ameryce Środkowej, więc zapewne będzie co oglądać. Mam nadzieję, że wiele utrwalicie materiałów z tej wyprawy, przekazując informacje i zdjęcia tym, co być tam nie mogą. Osobiście jestem tym zainteresowany.
      Pozdrawiam wzajemnie.

      Usuń